نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برگزاری نماز باران توسط دانش آموزان شهر طولانی ترین قنات جهان

برگزاری نماز باران توسط دانش آموزان شهر طولانی ترین قنات جهان


نماز نزول باران توسط دانش آموزان شهر طولانی ترین قنات جهان در کویر چرخاب برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره آموزش و پرورش زارچ،در اولین روز از فصل زمستان  و در پی خشکسالی های اخیر و کمبود بارندگی و کمبود آب در طولانی ترین قنات جهان ،نماز نزول برکات آسمانی توسط دانش آموزان دبیرستان شهید ذاکری به امامت امام جمعه در کویر چرخاب زارچ اقامه شد.

امام‌جمعه زارچ در خطبه های پس از نماز با اشاره به اینکه نماز باران یکی از نمازهای مستحبی است که به جماعت خوانده می‌شود گفت: نماز باران درخواست کمک از درگاه خداوند منان در هنگام مشکلات و سختی‌ها است و باید به آن عنایت خاص داشت.

حجت‌الاسلام طباطبایی افزود: دانش آموزان به ‌مراتب دل‌های پاکی دارند و دعا و نیایش آن‌ها به نزد خدا متفاوت با دیگران است

  وی در ادامه گفت:اقامه نماز طلب باران که در طول تاریخ اسلام و زمان انبیای الهی تا کنون در هنگام خشکسالی‌ها مرسوم بوده، در واقع درس توحیدی برای معطوف کردن توجه دانش‌آموزان به قدرت و رحمت الهی است، زیرا در شرایط خشکسالی و بی آبی تنها خداوند متعال می تواند با فرستادن ابرهای باران‌زا، رحمت خویش را بر سر مردم بگسترد.

گفتنی است؛ نماز باران و یا استسقاء یکی از سنت‌های مستحبی است که در مواقع کاهش نزولات آسمانی توسط مومنین به جماعت خوانده می‌شود و از خداوند متعال، طلب نزول باران می‌شود.

در نماز باران بعد از حمد و سوره رکعت اول پنج بار تکبیر می گوید و بعد از هر تکبیر قنوت می گیرد و در رکعت دوم بعد از حمد وسوره چهار تکبیر و بعد از هر تکبیر یک قنوت انجام می دهد و در قنوت های نماز باران هر دعائی که بخواند کافی است البته بهتر آن است که قنوت ها مشتمل بر طلب باران باشد از خدای رحمان و عطوف طلب کند که عطوفت و رحمتش را شامل او و مردم او بسازد و درهای آسمان را برحمت و باران خود بگشاید و قبل از دعاء در هر قنوت نخست بر محمد صلی الله علیه وآله و آل او علیهم الصلوة و السلام درود بفرستد و مستحبات این نماز چند چیز است.

لازم به ذکر است نماز جماعت ظهر و عصر به امامت "کاظم کریمی" و سخنرانی فرمانده مقاومت بسیج زارچ یکی دیگر از برنامه های دانش آموزان دبیرستان شهید ذاکری بود.