نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

افتخارات علمی به مراتب از افتخارآفرینی در عرصه های دیگر بالاتر است

افتخارات علمی به مراتب از افتخارآفرینی در عرصه های دیگر بالاتر استاستاندار یزد در جلسه ی شواری آموزش و پرورش:

سیصد و دومین جلسه ی شواری آموزش و پرورش و پنجمین جلسه در سال جدید با حضور اعضا و با ریاست مهران فاطمی استاندار یزد در محل پژوهشکده ی تعلیم و تربیت فرهنگیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد؛"مهران فاطمی" استاندار یزد احیای باشگاه علمی پژوهشی جوان و فعالیت آن را از اولویت های مهم استان یزد دانست و گفت:
تقدم و تأخر در مسائل آموزش و پرورش بسیار مهم است و بحث پژوهش سراها دو خروجی شامل جشنواره ها و المپیاد ها دارد و افتخارات علمی به مراتب از افتخارآفرینی در عرصه های دیگر بالاتر است و این افتخارات نام ، هویت و اصالت یزد را نشان می دهد و افتخاری است برای استان یزد که دانش آموزان یزدی در المپیادها و جشنواره های علمی مدال کسب کنند.
فاطمی تاکید نمود بحث پژوهش را به نفر دوم واگذار نمی کنم و آموزش و پرورش با برنامه ریزی کاربردی به خصوص در علوم پایه حمایت مستقیم ما را خواهد داشت ، این برنامه ی عملیاتی باید عدالت محور باشد و تمامی مناطق و شهرستان ها را پوشش دهد و استعدادهای برتر استان شناسایی شوند و در یک فضای رقابتی افتخارآفرینی کنند و جهت تشویق و ترغیب جوایز ارزشمندی را در این حوزه در نظر می گیریم.
استاندار یزد باسوادی را امری مهم و ضروری دانست و گفت: سرمایه گذاری در آموزش بازماندگان از تحصیل و اتباع هزینه نیست بلکه آسیب ها و چالش های جامعه را کاهش می دهد.
مهران فاطمی ادامه داد : با توجه به مهاجر پذیر بودن یزد واحدهای صنفی و صنعتی یزد را باید موظف کنیم تا برای باسوادی کارگران و فرزندان آنها که از تحصیل بازمانده اند با آموزشیاران نهضت همکاری نموده و هزینه ها را متقبل شوند.
استاندار یزد با تبریک رتبه های تک رقمی در رشته های تجربی ، ریاضی و هنر در کنکور سراسری
1401 گفت : ما شاهدیم این دانش آموزان از خانواده های متمول جامعه نبودند و این موضوع نشان از تلاش این دانش آموزان و آموزش و پرورش استان می باشد.
فاطمی شورای آموزش و پرورش را بالاترین مرجع تصمیم گیری در حوزه ی تعلیم و تربیت دانست و بیان کرد:سیاست گذاری ضعیف در این زمینه حتی در دورترین نقاط استان بازتاب خواهد داشت.

رحیمی نژاد مدیر کل آموزش و پرورش هم با تسلیت ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام و گرامیداشت یاد شهدای کربلا ابراز امیدواری کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته در جلسات پروژه مهر،شروع سال تحصیلی خوبی را داشته باشیم.
وی مصوبات جلسه قبل آموزش و پرورش را تشریح و گزارشی از اقدامات صورت گرفته در خصوص سرویس مدارس و ترافیک شهری بیان نمود.
علیرضا مصباح فر معاون سواد آموزی استان یزد آمار بازماندگان از تحصیل استان را 2655 نفر اعلام نمود و گفت: از این تعداد 1505 نفر ایرانی و 1150 نفر اتباع می باشند که در سال گذشته برای سوادآموزان ایرانی پوشش 100 درصدی داشتیم ولی درخصوص پوشش اتباع مشکلاتی داریم.
مصباح فر تأمین نیروی انسانی ، پالایش اطلاعات درخصوص مهاجرت و جابه جایی ، جذب نیرو و اعتبارات را از جمله مشکلات این حوزه دانست و افزود : اصناف ، صنایع و معادن و جهاد کشاورزی می توانند نسبت به شناسایی افراد بیسواد و ایجاد انگیزه در حوزه ی صنعت و بخش کشاورزی همکاری نمایند.
وی اظهار داشت: در حوزه ی سواد آموزی می توانیم از ظرفیت مدارس برای شناسایی ، جذب و آموزش سواد آموزان و از فضای آموزشی و پرورشی مدارس برای تشکیل کلاس های سواد آموزی بهره مند شویم و از توان معلمان برای آموزش به این عزیزان استفاده کنیم .
کارآموز معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش هم در این نشست گزارشی از وضعیت پژوهش سراهای دانش آموزی استان ارائه نمود و گفت : تقویت و تعمیق فرهنگ مطالعه ، تحقیق و پژوهش های فردی و گروهی، شناسایی ، جذب و هدایت دانش آموزان مستعد و علاقه مند ، تلفیق دانش نظری و فعالیت های علمی و کاربردی ، تسهیل دستیابی دانش آموزان به یافته های جدید علمی، پژوهشی و فناوری ، پرورش خالقیت و تقویت بنیه ی علمی و پژوهشی دانش آموزان و معلمان ،حمایت از دانش آموزان و هنرجویان پژوهشگر برتر و کارآفرین و ایجاد زمینه و تقویت انگیزه حضور مؤثر دانش آموزان مستعد در عرصه های علمی ، فرهنگی ، هنری و فناوری در سطح ملی و بین المللی از اهداف این پژوهش سراها می باشد.
کارآموز نبود نیروهای متخصص مورد نیاز پژوهش سراها ، عدم وجود سند یا چشم انداز کوتاه مدت یا بلندمدت ، عدم تجهیز و تأمین امکانات پژوهش سراها متناسب با نیازهای روز و فضای غیر استاندارد را از جمله چالش های پیش روی پژوهش سراها عنوان نمود