نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نشست خبری رئیس و معاونین اداره آموزش وپرورش زارچ با اصحاب رسانه

نشست خبری رئیس و معاونین اداره آموزش وپرورش زارچ با اصحاب رسانه

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره آموزش وپرورش زارچ ؛ این نشست خبری با حضور خبرگزاریهای استان و منطقه برگزار شد


.                   

"محمد کمالی" دراین نشستی خبری با بیان اینکه آموزش و پرورش زارچ از سال 72 تا 84 به مدت 12 سال به صورت نمایندگی زیر نظر آموزش و پرورش ناحیه یک یزد اداره می‌شد، اظهار داشت: از سال 84 این اداره مستقل مستقر شد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر آموزش و پرورش زارچ با 330 کادر آموزشی و اداری  و 3300 هزار دانش‌آموز در 30 آموزشگاه شامل 17 دبستان و 13 مدرسه مقطع متوسطه  و که از این تعدادیک دبیرستان و یک دبستان غیر دولتی و 7 مرکز پیش دبستانی به مشغول فعالیت است.

کمالی با اشاره به موفقیت‌های دانش‌آموزان زارچ در برنامه‌های مختلف فرهنگی، علمی و آموزشی از جمله کنکور سراسری خاطر نشان کرد: در کنکور سراسری93 در سطح استان، زارچ بعد از میبد رتبه دوم را از لحاظ پذیرش دانش‌آموزان در دانشگاه‌ها نسبت به جمعیت دانش‌آموزی از آن خود کرد.

رئیس آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: امسال زارچ چهار رتبه برتری در کنکور سراسری داشت که در دانشگاههای  صنعتی امیرکبیر تهران ، یزد و اصفهان در رشته های حقوق ، مهندسی و پزشکی پذیرفته شده اند..

کمالی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد کمبود معلم در مدارس زارچ عنوان کرد: در زارچ نیز مانند دیگر مناطق استان یزد در مقطع ابتدایی با کمبود معلم مواجه بودیم که با ارائه آموزش‌های لازم، مربیان پیش‌دبستانی به صورت موقت به کار گرفته شدند اما هیچ تعهدی در قبال استخدام آنها در مدارس نداریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد فضاهای آموزشی نیز بیان کرد: در بخش زارچ مشکل جدی در زمینه فضاهای آموزشی نداریم اما با توجه به اینکه در حال حاضر، چهار مدرسه این شهر به صورت دوشیفته اداره می‌شوند، امیدواریم با بهره‌برداری از دو مدرسه تقریبا تکمیل شده و دو مدرسه خیرساز در دست احداث، بتوانیم این مدارس را از حالت دو شیفته خارج کنیم.

کمالی ادامه داد: در حال حاضر پروژه‌های خیرساز سلمان و امام رضا (ع) در دست احداث است که مدرسه سلمان در واقع از پروژه‌های «یک مدرسه هزار خیر» محسوب می‌شود و در استان یزد تنها چند مورد از این مدارس وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به در دست احداث بودن مدرسه خیرساز واحدی عنوان کرد: اگر مسئولان استان برای تکمیل این مدرسه کمک‌های لازم را داشته باشند، به زودی شاهد بهره‌برداری از این مدرسه نیز خواهیم بود.

رئیس ‌آموزش و پرورش زارچ در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تا چندی پیش دانش‌آموزان ایرانی و اتباع بیگانه با یکدیگر در یک مدرسه تحت آموزش قرار می‌گرفتند، اظهار داشت: اکنون جداسازی این دانش‌آموزان انجام و دو مدرسه دخترانه و پسرانه به نام‌های محبت و دوستی در زارچ برای اتباع بیگانه راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 240 دانش‌آموز تبعه بیگانه که اغلب آنها اهل افغانستان هستند در شهر زارچ زندگی می‌کنند که 200 نفر از آنها در مقطع ابتدایی مشغول تحصیل هستند.

کمالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازگشایی مدارس زارچ از اول مهرماه با توجه به تعطیلی‌های رسمی موجود، عنوان کرد: امسال 440 دانش‌آموز کلاس اولی وارد سیستم آموزش و پرورش زارچ می‌شوند

وي همچنين با اشاره به مقام سازي دو مدرسه زارچ به نام‌هاي شهيد صمدي و عامل هوشمند با اعتباري معادل 700 ميليون تومان براي بهره‌برداري از اول مهرماه جاري، در رابطه با مدارس فرسوده زارچ گفت: تقريباً دو آموزشگاه منطقه به نام‌هاي شهيد ناصر كريمي در سرچشمه زارچ و شهيد دهستاني در توده زارچ تاحدودي فرسوده محسوب مي‌شوند كه اميدواريم با تخصيص اعتبارات لازم، اين دو مدرسه نيز نوسازي شوند

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد سرانه دانش آموزی که به مدارس این منطقه پرداخت می شود، عنوان کرد: در سه مرحله به ازای هر دانش آموز سه هزار تومان به مدارس پرداخت شد که البته این رقم با توجه به هزینه های ثابت مدارس به همه یکسان پرداخت شد که البته این میزان کفاف آب و برق و گاز مدرسه ها را نیز نمی دهد.

در ادامه " عزیزی" معاون پرورشی وی با بیان اینکه از استخر دانش آموزی نیز در این منطقه بی بهره هستیم، عنوان کرد: قرار بود در یکی از مدارس زارچ یک استخر توسط یک زوج خیر احداث شود که متاسفانه به دلیل عدم تامین سوله، این امکان ممکن است از دست برود.

عزیزی خاطرنشان کرد: نه تنها در حوزه ورزش دانش آموزی در زارچ با مشکل مواجه هستیم بلکه در حوزه پرورشی نیز از حداقل امکانات بی بهره ایم و حتی یک سالن آمفی تئاتر نیز در این شهر وجود ندارد.

" قادری" معاون پشتیبانی اداره آموزش وپرورش زارچ سرانه های دانش آموزی کفاف هزینه های جاری مدارس را نمی دهد

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد سرانه دانش آموزی که به مدارس این منطقه پرداخت می شود، عنوان کرد: در سه مرحله به ازای هر دانش آموز سه هزار تومان به مدارس پرداخت شد که البته این رقم با توجه به هزینه های ثابت مدارس به همه یکسان پرداخت شد که البته این میزان کفاف آب و برق و گاز مدرسه ها را نیز نمی دهد.

وی خواستار مشارکت نهادهای دولتی و غیر دولتی در تحقق اهداف آموزش و پرورش شد.

 

در پایان این نشست، خبرنگاران از پروژه مقاوم سازی "شهید عامل هوشمند" همچنین از پروژه مدرسه سلمان که در قالب طرح «یک مدرسه هزار خیر» در حال احداث است، بازدید کردند.

 گفتنی است در پایان نشست خبری از خبرگزاریهای فارس ،تسنیم،روزنامه اطلاعات ، ماهنامه گلبانگ کویر،خبرگزاری مهر، سایت شمیم یزد ، روزنامه همشهری ، خبرگزاری ایکنا، خبرنگار پانا ، خبرگزاری ایرنا و خبرنگار صدا و سیما مرکز یزد تجلیل شد.